معرفی برنامه ها

معرفی برنامه مادران

یکی از بزرگترین نعمت های پروردگار برای بشر تندرستی و سلامتی است، حفظ سلامت از حقوق اصلی و تبعیض ناپذیر هر انسانی به شمار می آید . برای داشتن جامعه ای سالم باید انسان سالم و خانواده سالم را مد نظر قرار داد.

مادران به عنوان اولین آموزگاران جامعه، محور سلامت خانواده بوده و مرگ و ناتوانی آنها همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد.

نسبت مرگ ومیر مادران از عوارض بارداری و زایمان (MMR) از مهم ترین شاخص هایی است که نشان دهنده ی توسعه کشورهاست. علت انتخاب این شاخص با عنوان نمایه توسعه، تأثیر عوامل مختلف اجتماعی و اقتصادی در کاهش یا افزایش آن است. در هر دقیقه در دنیا بیش از یک مادر به دلیل عوارض بارداری و زایمان جان خود را از دست می دهند.

مرگ مادران جزء مرگهای غیر قابل قبل محسوب می شود چرا که بسیاری از علل مرگ و میر اشاره شده قابل پیشگیری است و در جهان امروز امکانات لازم برای جلوگیری از آنها و داشتن یک حاملگی و زایمان بی خطر وجود دارد.هدف کلی برنامه مادران ارتقاء سطح سلامت زنان در دوران پیش از بارداری، بارداری، پس از زایمان و کاهش مرگ و میر در اثر عوارض بارداری و زایمان است.

مراقبت های پیش از بارداری: این برنامه جزء اولویت های برنامه مادران می باشد. هدف از اجرای این مراقبتها ارزیلبی وضعیت مادر از لحاظ فیزیکی، جسمی و روحی است تا وی بتواند با شرایط مطلوب باردار شده و روند حاملگی سالمتری را طی نماید.

مراقبت های دوران بارداری:این مراقبتها در راستای سپری کردن بارداری سالم و بدون عارضه جهت مادر و جنین است، که مطابق دستورالعملهای کشوری در تمامی مراکز سلامت جامعه، پایگاه های حاشیه شهر و خانه های بهداشت انجام می گیرد.

مراقبتهای پس از زایمان: به منظور پیشگیری از عوارض دوران پس از بارداری و زایمان انجام می شود.

برنامه ترویج زایمان ایمن و کاهش زایمان سزارین: یکی از مهمترین رخ داد های زندگی هر زن بارداری و زایمان است. پیشرفت های پزشکی قرن اخیر ایمنی بارداری و زایمان را افزایش داده ولی همزمان با آن دخالت پزشکی در اکثر زایمان ها رواج پیدا کرده، به طوریکه مفهوم زایمان به عنوان پدیده فیزیولو.ژیک که در برخی موارد نیاز به مداخله پزشکی دارد از بین رفته است. در عصر تکنولوژی، زنان به طور مداوم در معرض پیام هایی هستند که به توانایی و باورشان در انجام زایمان صدمه وارد می کند.گرچه سزارین یکی از اقدامات اساسی برای حفظ حیات و سلامت مادر و جنین بوده و از مطمئن ترین روشهای جراحی است ولی انجام سزارین های قابل قبول توسط سازمان بهداشتی جهانی 15- 10 درصد می باشد.

به منظور ترویج زایمان طبیعی کلاسهای آمادگی برای زایمان جهت مادران و کاهش میزان سزارین کلاسهای آمادگی برای زایمان جهت مادران باردار از هفته 20 بارداری و به تعداد 8 جلسه برگزار می شود. این کلاسها از ابتدای سال 94 نیز برگزار می شود.

برنامه نظام مراقبت مرگ و میر مادری: این برنامه بر اساس نظام مراقبت مرگ مادری و جهت بررسی و پی بردن به علت مرگ مادران و مداخلات لازم جهت جلوگیری از تکرار آن در سایر موارد مشابه انجام می پذیرد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/08/18
تعداد بازدید:
3704
Powered by DorsaPortal