معرفی واحد

واحد سلامت نوجوانان و مدارس:

یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین حقوق و نیازهای حیات بشری، سلامت می باشد. سلامت از دیدگاه ملت ها و همه مکتب ها به عنوان ارزش فردی و اجتماعی به حساب می آید .تمامی کشورها در راستای دستیابی به سلامت، به همه گروه ها ی مختلف جامعه توجه می کنند. از میان این گروه ها، کودکان و نوجوانان از اهمیت خاصی برخوردارمی باشند، زیرا آنان آینده سازان جامعه هستند. بهداشت مدارس به منزله یک نظام برای ارتقای سلامت دانش آموزان می باشد و تمام مسائل بهداشتی یک مدرسه اعم از برنامه‌های مربوط به آموزش بهداشت، بهداشت محیط مدرسه و ارائه خدمات بهداشتی را برای دانش‌آموزان در برمی‌گیرد .
هدف کلی برنامه های بهداشت مدارس:
حفظ و ارتقای سطح سلامت نوجوانان و استقرار نظام جامع آموزش و توانمند سازی دانش آموزان در زمینه خود مراقبتی و آموزش همسالان می باشد که این هدف منجر به افزایش ظرفیت ها و توانمند سازی دانش آموزان می شود، به صورتی که دانش آموزان از معیارهای شیوه ی زندگی سالم نه تنها در دوره نوجوانی، بلکه در دوره جوانی، میانسالی و سالمندی آگاهی داشته و با عمل به این موارد در تمام دوره عمر با نشاط و کارآیی زندگی کنند.

واحد سلامت جوانان:
واحد سلامت جوانان، ارتقای سلامت جوانان (29-18سال) وآموزش بهداشت جوانان را در زمینه های مختلف بهداشتی در بر می گیرد و ارائه خدمت به این گروه آسیب پذیر را در نظر دارد. جمعیت گروه هدف برنامه جوانان گروه سنی (29 18سال) می باشد. جوانان آینده سازان کشور هستند بدین سبب سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان تضمین کننده سلامت حال و آینده جامعه است. با توجه به این مطلب که متولیان مسائل آموزشی جامعه باید با هم‌افزایی در جهت ارائه آموزش های هماهنگ فعالیت داشته باشند. برنامه ریزی برای آموزش جوانان و اجرای برنامه آموزشی برای گروه هدف جوانان با بررسی نیاز سنجی جوانان تحت پوشش و با دو رویکرد ازدواج سالم و خود مراقبتی در دو گروه جوانان و مربیان مرتبط با آموزش جوانان و شناسایی سازمان ها و مکان های تجمعی جوانان در برنامه سلامت جوانان جزء اهم برنامه های واحد جوانان می باشد. هم چنین انجام معاینات غربالگری جوانان به منظور ارتقای سطح سلامت این گروه آسیب پذیر نیز از خدمات واحد جوانان می باشد.
هدف کلی برنامه های سلامت جوانان:
حفظ و ارتقای آگاهی و سلامت جوانان با معاینات جوانان (دانشجویان) و آموزش موضوعات همچون ازدواج سالم، خود مراقبتی، پیشگیری از رفتارهای پرخطر و سبک زندگی سالم، پیشگیری از مرگ و میر و.... می باشد. هم چنین بررسی نیاز های آموزشی، جوانان نقاط قوت بسیار مناسبی برای ارتقای آگاهی سلامت جوان و جامعه پیرامون آن می باشد که می توان قبل بروز مشکلات مخاطره آمیز در این گروه سنی، آموزش های بر حسب نیاز آن ها را برنامه ریزی کرد و از وقوع بسیاری مشکلات پیشگیری نمود.

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/07/29
تعداد بازدید:
4070
Powered by DorsaPortal