اتو کردن لباس‌ها، ویروس کرونا را از بین می برد؟

-
به گزارش مفدا - گناباد و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، "دکتر فرنوش شریفی" گفت: در مورد اتو کردن لباس، یافته و توصیه اثبات شده‌ای مبنبی بر از بین بردن ویروس نیست؛ اما این مسئله ثابت شده که دمای بالا پس از گذشت مدت زمان خاص که البته این زمان بستگی به درجه حرارت دارد، ویروس کرونا را از بین می‌برد.

او افزود: براساس دستورالعمل‌های که توسط WHO و CDC منتشر شده ثابت نشده است که ویروس کرونا مدت طولانی روی لباس و پارچه باقی می‌ماند و به نظر می‌رسد که بعد از چند ساعت از بین می‌رود و توانایی زنده ماندن ویروس روی سطوح سخت مثل استیل بالاتر است.

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی گناباد ادامه داد: اگر تماس مستقیم با فرد بیمار مبتلا به کرونا نباشد نیازی به این که لباس‌ها مدام ضدعفونی شود نیست و شستن معمول لباس‌ها با ماشین لباسشویی کفایت می‌کند.

شریفی بیان کرد: بهترین کار برای پیشگیری این است که در بدو ورود افراد به منزل، لباس‌ها را تعویض کنند و در صورتی که منزل آن‌ها آپارتمانی هست لباس‌ها را داخل کمد در بسته و اگر در منزل حیاط دار هستند، لباس‌ها را در محلی که جریان هوا و آفتاب باشد قرار دهند.

او تصریح کرد: سپس دست‌ها را با آب و صابون به مدت 30 الی40 ثانیه بشویند و بهتر است لباس‌های بیرون، داخل منزل در محلی که در دسترس است، قرار گیرد.

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی گناباد تاکید کرد: به طور کلی براساس نتایج تحقیقات که تا کنون انجام شده است، راه اصلی انتقال بیماری، تماس با فرد مبتلاست که بیماری از طریق قطرات تنفسی فرد مبتلا منتقل می‌شود.

شریفی اظهار کرد: مهمترین مسئله در پیشگیری، رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک هم برای افراد سالم و هم برای افراد علامت دار است.
تاریخ:
1399/03/21
تعداد بازدید:
95
منبع:
Powered by DorsaPortal