آشنایی با ویروس کرونا

ویروس جدید کرونا که عامل بیماری کووید-19 (بیماری ویروس کرونا- 2019) است، یکی از هفت ویروسی از خانواده کروناویروس‌ها است که از انسان به انسان سرایت می‌کند.
کلمه «کرونا» (به معنای تاج) در نام این خانواده ویروس‌ها به خاطر ظاهر ذرات ویروس در زیر میکروسکوپ الکترونی است. مولکول‌های پروتئینی گل‌میخ‌مانندی که از سطح ذرات ویروسی قرار دارند ظاهر شبیه به تاج به آن می‌دهند.
هفت ویروس از خانواده ویروس‌های کرونا یا کروناویروس‌ها انسان‌ها را مبتلا می‌کنند که چهار نوعشان باعث ایجاد سرماخوردگی معمولی می‌شوند. سه نوع دیگر که بیماری شدیدتر تنفسی و ذات‌الریه ایجاد می‌کنند، شامل این موارد می‌شود:

- ویروس کرونای عامل ایجاد بیماری سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) که در سال‌های 2002-2003 در چین ظهور کرد و به کشورهای دیگر هم رسید. میزان کشندگی این ویروس حدود 10 درصد بود.

- ویروس کرونای عامل ایجاد بیماری مرس (نشانگان تنفسی خاورمیانه) که برای نخستین بار در سال 2012 در عربستان سعودی ظاهر شد و میزان کشندگی آن حدود 50 درصد بود.

- ویروس جدید کرونا که اواخر سال میلادی 2019 در چین شناسایی شد، در ابتدا «ویروس جدید کرونا -2019» (nCoV-2019) نام داشت و اکنون نام رسمی آن SARS-COV-2 (ویروس سارس-کوو-2) است، و بیماری که ایجاد می‌کند، «کووید-19» (بیماری ویروس کرونا-2019) نامیده می‌شود.

منشأ ویروس جدید کرونا
این ویروس برای نخستین بار در شهر ووهان در استان هوبی در مرکز چین پدیدار شد و چین در 30 دسامبر 2019 برای نخستین بار آن گزارش کرد.

تصور می‌شود مخزن این ویروس جدید خفاش‌ها باشند که احتمالاً از طریق یک حیوان واسط «پولک‌پوست» یا پانگولین یا مورچه‌خوار پولک‌دار به انسان‌ها منتقل شده باشد. این حیوان در چین مصرف دارویی و خوراکی دارد. اکنون ویروس توانایی انتقال انسان به انسان را پیدا کرده است.
تاریخ به روز رسانی:
1399/02/24
تعداد بازدید:
270
Powered by DorsaPortal